Široký sortiment tovaru
Český výrobca matracov !!!
Infolinka a poradňa: +420 773 125 007

Ako vybrať vhodný matrac 

UPOZORNENIE - nižšie uvedené rozdelenie berte prosím len ako návod, podľa čoho je možné sa pri výbere matraca riadiť. Vždy je ale nutné prihliadnuť k Vášmu zdravotnému stavu a preferenciám, aby matrac pre Vás bola naozaj pohodlná a spĺňala Vaše požiadavky na zdravý spánok.

Pri výbere matraca sú dôležité tieto 3 aspekty:

HMOTNOSŤ

- -každý matrac je vhodná pre inú váhovú kategóriu

VEK 

Detipotrebujú pri spánku pevnejšie oporu, vhodné sú teda matrace so strednou tvrdosťou bez zón

Mladí a ľudia stredného veku  – vhodné sú zónové matrace, ktoré majú rozdielnu tuhosť v jednotlivých častiach matracov (napr. v bedrách pevnejšie a v ramenách mäkšie)

Starší ľudiavhodnejšie sú mäkšie a viac elastické matrace

ZDRAVOTNÝ STAV

Pri bolestiach chrptavhodné sú zdravotné matrace alebo s ortopedickými vlastnosťami

Pri potení a pocitoch horúčosti  – dôležité je vyberať z matracov, ktoré majú skvelé odvetrávanie a veľmi priedušné

TYPY MATRACOV:

LATEXOVÉ MATRACE

Radíme ich medzi mäkšie matrace, väčšinou majú tuhosť 1 - 2. komfortné, vysoko elastické, čím sa dobre prispôsobujú tvaru tela. Aby bol stred matraca tuhšie najčastejšie je prekladaný kokosovými vláknami, studenú alebo polyuretánovou penou. Často mávajú vyšší podiel prírodných materiálov, a tak nie sú vhodné do vlhšieho prostredia kvôli priedušnosti. To je aj dôvod, prečo nie sú úplne vhodné pre osoby, ktoré sa viac potia. Moc sa nehodí na pevné dosky, oveľa vhodnejšie lamelové rošty.

PRUŽINOVÉ MATRACE

Ako už aj názov napovedá, veľmi pružné, priedušné a dobre sa prispôsobujú tvaru tela. Vhodné sú na pevné rošty.

Typy pružinových matracov

S klasickým pružinovým jadrom

      • pružiny sú spojené perkami, a tak sa neuvoľňujú

S taštičkovými pružinami

    • každá jednotlivá pružina je uložená v textilnom puzdre a tak je zabezpečené lepšie rozloženie hmotnosti

S mikrotaštičkovými pružinami

    • matrac je mäkší a obsahuje na svoju rozlohu tisíce pružín, kedy každá je uložená v textilnom puzdre, čím je zaistené skvelé rozloženie hmotnosti

 

PENOVÉ MATRACE

Ich hlavnou výhodou je univerzálnosť, pretože sa dajú vyrobiť z rôznych druhov pien a v rôznych tvrdostiach. Aj vďaka tomu sú vhodné ako pre lamelové, tak pre latkové rošty.

Rozdelenie podľa typu peny

PUR pena - matrac z PUR (polyuretánovej) peny sú veľmi obľúbené, pretože sa vyrába v rôznych tuhostiach, vyznačujú sa vysokou elasticitou aj dlhou životnosťou, ktorú zaisťuje jadro z odolnejšie peny. Sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou.

BIO pena - obsahujú extrakty z prírodných olejov, napr. Zo sóje, Aloe vera či ricínového oleja. elastické s odolnosťou voči plesniam a mikróbom a často bývajú ortopedické. Vhodné sú na všetky rošty.

Studená pena (HR pena) - je často využívaná do jadra sendvičových matracov, pretože je veľmi priedušná a odvádza teplo vďaka väčším pórom než má napr. PUR pena. Je vhodná aj pre alergikov, pretože práve jej skvelá priedušnosť obmedzuje výskyt nielen roztočov. Vyznačuje sa vyššou elasticitou, ortopedickými vlastnosťami i tvarovou stálosťou.

Lenivá pena (pamäťová pena) - ak trpíte na bolesti chrbta, je tento materiál pre Vás ideálnou voľbou, pretože ideálne mäkne v súlade s telesným teplom, čím sa optimálne prispôsobia krivkám Vášho tela. Zároveň dochádza k jeho stabilizácii, opore a obmedzujú sa aj otlačenie.

SENDVIČOVÉ MATRACE

často tvorené aspoň dvoma rôznymi materiálmi, najčastejšie lenivou penou na povrchu a HR penou, ktorá tvorí